Quantcast
Channel: Tech2.hu » mini alkalmazás
Viewing all articles
Browse latest Browse all 4

Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition) LTE tablet teszt

$
0
0

samsung_galaxy_note_10_1_2014_edition_teszt_41_tech2

Többször hangoztattuk már, hogy a Samsung egyre inkább belebonyolódik a saját termék elnevezéseibe és látszólagos logika nélkül jönnek az újabb modell nevek, ez igaz a tesztünk alanyára, a Galaxy Note 10.1 (2014 Edition) modellre is. A Galaxy Note 10.1 utódjaként lett bemutatva az IFA 2013-on, és bár 2014-es verzió, ahogyan a neve utal rá, még tavaly év végén piacra került számos piacon. És hogy megkuszálja a Samsung a dolgokat, a CES 2014-en bemutatott modellek nem a 2014 Edition név kiterjesztést kapták, hanem megindult a Galaxy Tab Pro és Note Pro elnevezés. A Galaxy Note 10.1 (2014 Edition) nem egy rossz készülék egyébként, csak a neve ne lenne ilyen idétlen.

Külső

Az előlap talán leginkább a Galaxy Tab 3 10.1-hez hasonlítható, a 10,1 hüvelykes kijelzőt kellemes, vékony keret veszi körbe. A tablet fekete és fehér színben jelent meg, hozzánk utóbbi érkezett, ennek megfelelően az előlapi keret színe is fehér. A kijelző felett találunk egy HD kamerát, valamint egy fényérzékelőt, míg alul ott van az a három vezérlőgomb, amelyet mi már jó ideje feleslegesnek tartunk, tableten jellemzően már csak a Samsung ragaszkodik ehhez a megoldáshoz. A középső gombot fizikailag is nyomni kell, míg a két szélső, fehéren világító gomb érintés érzékeny.

samsung_galaxy_note_10_1_2014_edition_teszt_42_tech2

Az oldalsó keret hasonló, mint a Samsung Galaxy Note 3 esetében, azaz hosszanti csíkokkal tarkított, fém hatású, de valójában ez inkább csak műanyag. A Note 10.1 jobb oldalán felül helyezkedik el az S Toll, alatta pedig a hangszóró, míg lentebb a microSD és a microSIM kártyák slotjának a takaróját találjuk. A tablet bal oldalára került a sztereó hangszóró pár másik fele, illetve a vezetékes csatlakozáshoz szükséges 3,5 mm-es jack is.

samsung_galaxy_note_10_1_2014_edition_teszt_45_tech2

samsung_galaxy_note_10_1_2014_edition_teszt_46_tech2

Felül, a bal oldalon van a bekapcsoló gomb, valamint a hangerőszabályzó gomb is, ezen elhelyezése jó, könnyű őket megnyomni. A keret középső részén helyezkedik el az infra port, amely segítségével univerzális távirányítót faraghatunk a készülékből. A tablet aljára csak a mikrofon, valamint egy microUSB csatlakozó került. Érdekes, hogy erre csak 2.0-s szabványú USB került, míg a Note 3-on már az újabb, gyorsabb USB 3.0 található meg.

samsung_galaxy_note_10_1_2014_edition_teszt_44_tech2

A Galaxy Note 10.1 (2014 Edition) hátlapja műanyag ugyan, de a Note 3-hoz hasonlóan ez is bőrhatású felületet kapott, igaz, hogy a bőrt csak kinézetre tudta imitálni a Samsung, tapintásra rögtön kiszúrható, hogy ez műanyag. A hátlapon felül, középen helyezkedik el a kamera, ami 8 megapixel felbontású és külön vakut is kapott, ami tableteken kevésbé szokott jellemző lenni.

samsung_galaxy_note_10_1_2014_edition_teszt_43_tech2

Bár nem a végleges, bolti kiszerelését kaptuk meg a Galaxy Note 10.1-nek, de ugyan azon tartozékokat találtuk meg benne, amit a vásárlók is kapnak, ez a tablet mellett egy USB-microUSB kábelt, egy USB-s hálózati adaptert és némi leírást jelent csupán.

Hardver

A Samung kijelzőben mindig egészen jót tud alkotni, ez esetben is a 10,1”-os kijelző 2560×1600 pixel felbontású, ami rendkívül tűéles képet biztosít, korábban ezt már tapasztalhattuk az ASUS Transformer Pad TF701T-ben és a Toshiba Excite Write-ban is. A Samsung hivatalos adatai szerint TFT-LCD kijelző található meg a tabletben, ennek ellenére nem kell megijedni, IPS-t megszégyenítő magas fényerőt és szép betekintési szögeket tud felvonultatni a Note 10.1 2014-es verziója.

Az erőforrást, azaz az SoC-t tekintve kétféle opció érhető el, a WiFi-only és 3G modellekbe a nyolcmagos (4+4) Exynos processzor kerül, míg tesztünk alanyába, az LTE adatkapcsolatra képes P605-ös modellbe a négymagos Qualcomm Snapdragon 800-as processzor került. Ezzel az SoC-ben már találkoztunk számos modellben, hiszen a jelenleg piacon lévő csúcstelefonokban jellemzően ez van, bár tabletben viszonylag ritkább az alkalmazása (a Galaxy Tab Pro és Note Pro sorozat is erre épül). Az SoC négy 2,3 GHz-es órajellel rendelkezik, mellé pedig Adreno 330-as grafikus mag került.

A tablet nem kevesebb, mint 32 GB beépített háttértárat tartalmaz, azonban ebből a rendszer is jelentős mennyiséget használ fel, a felhasználó kb. 24 GB szabad tárhelyet kap, amit alkalmazások telepítésére és médiafájlok tárolására használ. Ezt természetesen lehet microSD kártyával bővíteni, ebből a 64 GB-os microSDXC a legnagyobb, amit a tablet pillanatnyilag támogat. Az alkalmazások párhuzamos futtatására és az extra szolgáltatások számára 3 GB RAM került a tabletbe, ebből a Feladat-kezelő alkalmazás 2,35 GB-ot érzékel. Sajnos a nagy mennyiség ellenére sem marad túl sok üresen, nem sokkal több, mint 1 GB volt szabadon hozzáférhető általában.

A tablet adatkapcsolatokat tekintve megkapott szinte minden olyat, amire szükség lehet, csak egy-két elemet hiányolhatunk. A WiFi minőségére nem volt panasz és külön hasznos, hogy már ez is támogatja a 802.11ac szabványt is, ezáltal lehetőség van az 5 GHz-es sávon gyorsabb hálózati átvitelre, ha mobilinterneteznénk, akkor az LTE sebességét élvezhetjük maximálisan. A 3G-s és LTE-s modell adatkommunikácó mellett GSM funkciókkal is rendelkezik, így telefonálni, vagy SMS-ezni is lehet vele. Van természetesen Bluetooth 4.0, GPS, GLONASS, a microUSB csatlakozó támogatja az MHL 2.0 szabványt, azaz lehetőség van HDMI adaptert csatlakoztatni. Az infra port is említést érdemel, hiszen ezzel távirányítóként használhatjuk a készüléket. Hozzá kell tenni, hogy az NFC kimaradt, ami nem nélkülözhetetlen elem, de az újabb kiegészítők csatlakoztatásakor kifejezetten hasznos tud lenni.

Az akkumulátor 8220 mAh kapacitású, ez egészen kellemes üzemidőre képes, a 8-9 órás használat egyetlen töltéssel könnyen kihozható, persze ha maximális fényerőn, LTE adatkapcsolattal interneteznénk, az jelentős mértékben le is rövidíti a használhatóság idejét.

Szoftver

A Galaxy Note 10.1 (2014 Edition) Android 4.3-mal jelent meg, ami szeptemberben még naprakész volt, azóta azonban a Google bemutatta a KitKatet, a Galaxy Note 3 meg is kapta az Android 4.4-es frissítést, de a tesztünk alanyára még csak a napokban indul a frissítés.

Az Android rendszeren a Samsung saját Touchwiz felülete fut, azonban ez még nem a Magazine UX (talán majd az esetleges KitKat frissítéssel), így egyelőre kicsit még a Galaxy Note 3 felnagyított felületére hasonlít a tablet rendszere. A nagyméretű kijelző ezzel a felbontással nyolc ikon elhelyezését teszi lehetővé egymás mellett a főoldalon, de természetesen megkapjuk a nagyméretű modulokat is, amelyeket megszokhattunk a Samsungtól. A kijelző alsó részén középen láthatjuk, hogy éppen melyik lapon vagyunk, a bal sarokba került a Google kereső mezője, míg a jobb sarokban a menü gombot találjuk meg.

samsung_galaxy_note_10_1_2014_edition_teszt_3_tech2 samsung_galaxy_note_10_1_2014_edition_teszt_4_tech2 samsung_galaxy_note_10_1_2014_edition_teszt_5_tech2

A menüben hat oszlopban és öt sorban sorakoznak az ikonok, talán több is elférne itt, elég nagy az oszlopok között a köz, esetleg egy, vagy két extra oszlop is helyet kaphatna. A menüben is lehetőség van természetesen a mappák létrehozására, amit a Samsung alapból alkalmaz is, külön mappákban vannak a dedikált Samsung, a Galaxy Plus és a Google alkalmazások is.

samsung_galaxy_note_10_1_2014_edition_teszt_6_tech2

Az értesítési sáv kevésbé emlékeztet minket egy tabletre optimalizált felületre, tulajdonképen, itt is a telefonons nézetet kapjuk széthúzva. Felül a gyorsbeállítási sáv, alatta fényerőszabályzó, lentebb pedig a folyamatban lévő alkalmazások és értesítések sorakozhatnak majd.

samsung_galaxy_note_10_1_2014_edition_teszt_7_tech2

Ahogyan említettük, a tablet képes GSM funkciókra, erre ott van a Tárcsázó app, ami némileg a tablet kijelzőjére van szabva, a jobb oldalt helyezkedik el a tárcsázó, a balon pedig van hely a névjegyek listázására. Az üzeneteknél minimálisabb az optimalizáció, de abszolút elegendő az alapján, hogy manapság mennyi SMS üzenetet küldenek az emberek és mennyi más alternatív chat programot használnak.

samsung_galaxy_note_10_1_2014_edition_teszt_8_tech2

Az S Toll funkciói is megújultak, az Android 4.3-mal megjelent a Tollablak, ami a stylus elővételekor jelenik meg, illetve ha a kiegészítőn található gombot hosszan megnyomjuk a kijelző felett. Ez több mini alkalmazást is funkciót foglal magában. Nem véletlen a 3 GB RAM a tabletben, szükség lehet az ilyen extrák kiszolgálására, de még a csúcshardver mellett is azt érezzük, hogy a különböző műveletek feldolgozásakor (főleg a Tollablaknál, esetleg a Multi Windownál) eltelik egy-két pillanat mire reagál a rendszer, mi kicsit azért elkeserító volt számomra.

samsung_galaxy_note_10_1_2014_edition_teszt_9_tech2

  • A mini alkalmazás egy ablakban megnyit egy rajzoló felületet, ahova írhatunk, rajzolhatunk, elsősorban a gyors feljegyzések elkészítésére szolgál ez a funkció
    samsung_galaxy_note_10_1_2014_edition_teszt_10_tech2
  • A második app a “Kivágatgyűjtő album”, vagy angolul Scrapbook, ez utóbbi életképesebben hangzik, ezzel a kijelzőről váhatunk ki különböző elemeket, amelyek egy albumba gyűjt a szoftver, valamint az ezeken megtalálható szöveget is szkenneli úgymond  a kép alá.
    samsung_galaxy_note_10_1_2014_edition_teszt_12_tech2
  • A Képernyőírás névre hallgató funkció készít egy képernyőmentést amire ezt követően rajzolhatunk, jegyzetelhetünk, vagy írhatunk.
    samsung_galaxy_note_10_1_2014_edition_teszt_14_tech2
  • Az S-Kereső nyilván adja magát a név alapján, ez a Samsung kereső alkalmazása, a keresendő tartalmat lehet keresni a névjegyek, telefon előzmények, böngésző adatok, böngésző előzmények,  galéria, S Note, S Tervező, saját fájlok, vagy akár az interneten keresztül is keresni, ráadásul tovább szűrhető időkorlát és tartalomtípus szerint is akár.
    samsung_galaxy_note_10_1_2014_edition_teszt_15_tech2
  • A Tollablak a Samsung mini alkalmazásainak indító felülete. Ezzel rajzolhatunk egy téglalapot a kijelzőn, majd kiválaszthatjuk, hogy mely alkalmazást nyissa meg ezen felületen. Az így kapott ablakok jól kezelhetőek, optimális elosztással rendelkeznek, illetve méretezhetőek is.
    samsung_galaxy_note_10_1_2014_edition_teszt_16_tech2 samsung_galaxy_note_10_1_2014_edition_teszt_17_tech2 samsung_galaxy_note_10_1_2014_edition_teszt_18_tech2

A párhuzamos feladatvégzésre használható a Multi Window funckió. Amikor ezt bekapcsoljuk, akkor a bal oldalról előhúzható panelről választható ki, hogy melyik két alkalmazást szeretnénk egymás mellett futtatni. Ez a funkció egészen hasznos egyes alkalmazásoknál, bár tény, hogy nem mindegyiknél használható jól. Böngészés közben Facebookot is figyelni, vagy jegyzetelni egészen jól lehet ezzel a funkcióval, különösebb sebesség vesztés nem tapasztalható azért, mert két alkalmazás ténylegesen egymás mellet fut, persze ezt várjuk el a jelenlegi csúcshardvertől. A több ablakos módban változtatható a két ablak egymáshoz mért aránya, cserélni lehet egy gombnyomással az alkalmazások sorrendjét, illetve hasznos,hogy az egyik ablakból a szöveg áthúzható a másikba, mondjuk egy kereső mezőbe.

samsung_galaxy_note_10_1_2014_edition_teszt_19_tech2

Az alap billentyűzet kellemes méretű, jól használható, igazán hasznos, hogy van felül egy külön számsor is rajta. A nagy méretű kijelzőn nem egyszerű két kézzel fogva a tabletet minden betűt elérni, erre gondolt viszont a Samsung, ugyanis a billentyűzet kisebb méretűre “összecsukható”, vagy akár két részre is szedhető, igaz ezt nagyon szokni kell, utána viszont tényleg kényelmesen lehet vele gépelni. Természetesen az S Toll segítségével írni is lehet, van kézírás felismerés, ennek köszönhetően akár pötyögés nélkül, hagyományos módon is írhatunk a Galaxy Note 10.1 (2014 Edition) tableten.

samsung_galaxy_note_10_1_2014_edition_teszt_20_tech2 samsung_galaxy_note_10_1_2014_edition_teszt_21_tech2 samsung_galaxy_note_10_1_2014_edition_teszt_22_tech2 samsung_galaxy_note_10_1_2014_edition_teszt_23_tech2 samsung_galaxy_note_10_1_2014_edition_teszt_24_tech2 samsung_galaxy_note_10_1_2014_edition_teszt_25_tech2

A Samsung saját böngészője kellemesen néz ki, igazából kielégíti azokat az igényeket, amelyeket a felhasználók támaszthatnak felé. A felső részen könnyen lehet váltani a megnyitott ablakok között, ráadásul a Samsung kínál egy Reader, azaz Olvasó módot, amelynek köszönhetően kényelmesebben lehet olvasni, a szoftver ugyanis csak a lényeges tartalmat jeleníti meg, szembarát, könnyebben olvasható kivitelben.

samsung_galaxy_note_10_1_2014_edition_teszt_26_tech2

A már megszokott kamera szoftvert kapjuk a Samsungtól, amely alap funkciókat kínál, számos előre beállított mód választható, mint a Szép arc, a Legjobb fénykép, vagy éppen a Legjobb arc. A hátlapi 8 megapixeles kamera talán csak a tabletek között emelkedik ki, hiszen annyira jó képeket nem csinál, bár valószínűleg nagyon sokan nem is fognak egy 10,1 hüvelykes tablettel fotózni.

samsung_galaxy_note_10_1_2014_edition_teszt_28_tech2

samsung_galaxy_note_10_1_2014_edition_teszt_29_tech2 samsung_galaxy_note_10_1_2014_edition_teszt_30_tech2 samsung_galaxy_note_10_1_2014_edition_teszt_31_tech2 samsung_galaxy_note_10_1_2014_edition_kamera_teszt_02_tech2 samsung_galaxy_note_10_1_2014_edition_kamera_teszt_03_tech2 samsung_galaxy_note_10_1_2014_edition_kamera_teszt_04_tech2 samsung_galaxy_note_10_1_2014_edition_kamera_teszt_05_tech2 samsung_galaxy_note_10_1_2014_edition_kamera_teszt_06_tech2

Egészen kellemes felületű fájlkezelőt kínál a Samsung, amely három részre osztható. A legfelső sávba kiválasztható, hogy milyen típusú fájlokat szeretnénk látni, így a képek, videók, vagy letöltött alkalmazások külön szedhetőek. Lentebb a bal oldalon a könyvtárstruktúrát láthatjuk, míg a jobb, nagyobb felületen a mappák, fájlok helyezkedhetnek el.

samsung_galaxy_note_10_1_2014_edition_teszt_32_tech2 samsung_galaxy_note_10_1_2014_edition_teszt_33_tech2 samsung_galaxy_note_10_1_2014_edition_teszt_34_tech2

A Samsung új tabletjéről sem maradhatott le az infra port, így ezzel is vezérelhetjük például a tévénket, ehhez csak a WatchON alkalmazást kell elindítani. Ennek a jobb oldalán van a tényleges távvezérlő felület, míg a bal oldalon ajánlót láthatunk a csatornák műsoraiból. Utóbbihoz kompatibilis digitális tévé előfizetés szükséges.

samsung_galaxy_note_10_1_2014_edition_teszt_35_tech2

A Galaxy Note 10.1 (2014 Edition) szoftver kínálata között találunk egy video-szerkesztő programot is, ebben képeket, videókat tudunk egymás mellé helyezni, azoknak különböző stílusokat, effekteket adni, szöveggel, illetve zenével is szinezhetjük a tartalmunkat.

samsung_galaxy_note_10_1_2014_edition_teszt_1_tech2

Összegzés

A Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition) bár erős hardverrel rendelkezik, némileg azért fellelhető rajta egy-egy lagolás, illetve előfordult, hogy várnunk kell, holott ezt nem kellene egy ilyen árú és hardverű készüléknél. A tablet KitKat frissítése, amely lassan indul, remélhetőleg megoldja a fennálló problémákat és esetleg a felületben is elhozza a Magazine UX felület extráit.

A Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition) tabletet a Samsung Magyarország biztosította a teszt erejéig, köszönjük ezt nekik.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 4

Latest Images

Trending Articles